V pořadí XIV. Zimní olympijské hry konané 8. – 19. února 1984 hostilo jugoslávské Sarajevo, které je v současnosti hlavním městem Bosny a Hercegoviny. Jednalo se o vůbec první zimní olympiádu na území socialistického státu a v celkem 10 disciplínách se tu utkalo 1272 sportovců z 49 států.

S výstavbou a přestavbou již stávajících sportovišť se započalo v roce 1979. Nově byly postaveny sjezdovky a skokanské můstky (70 a 90 metrů) na hoře Igman, dvě haly s umělým ledem, prostor pro rychlobruslení a bobová dráha, dále nově vznikly přístupové cesty a dvě olympijská městečka s ubytovacími kapacitami poblíž sportovišť. Nová výstavba vznikla na horách Igman, Bjelašnica, Trebević a Jahorina. Celková investice do nových i stávajících sportovišť činila 8 632 718 000 dinárů, v přepočtu 8 825 200 amerických dolarů.

Avšak již po necelých 8 letech začala olympijská sportoviště trpět v důsledku Jugoslávských válek a obsazení okolí Sarajeva. Ze stadionu Kosevo se stalo shromaždiště mrtvol a bobová dráha společně se skokanskými můstky byly obesety minovými poli.

Olympijská hala Zetra se dočkala rekonstrukce a je hojně využívána sportovci...

Skokanské můstky, bobová dráha a hotel pro sportovce i návštěvníky olympijských her zůstaly po válce dlouhou dobu nevyužity kvůli rozesetým minám v jejich okolí. Většina budov v centru Sarajeva však byla rekonstruována a zachována. Například Kosevo stadion, na němž v roce 1984 proběhlo slavnostní zahájení olympijských her, prošel po válce rekonstrukcí a nyní nese jméno po jednom z nejlepších bosenských fotbalistů Asimu „Hase“ Fehatovići. Také haly Zetra a Skenderija se dočkaly rekonstrukce. Dobrému stavu se dnes těší i olympijské městečko Mojmilo, které bylo zachováno díky své příhodné poloze na kraji Sarajeva a také kvůli původnímu záměru, aby sloužilo po skončení her místním obyvatelům.

...olympijské skokanské můstky zatím takové štěstí neměly

Nevyužity však zůstaly vysoké skokanské můstky a olympijský hotel na hoře Igman, který v době své největší slávy ubytovával 502 soutěžících a další doprovodný personál. Během války v roce 1993 byl Hotel Igman vypálen a od té doby zůstává opuštěný. Možná se ale i on brzy dočká své rekonstrukce, loni byl totiž nabídnut k prodeji za 5 000 000 BAM (zhruba 67 milionů Kč).

Dnešní podoba hotelu Igman